event burgee venue burgee

Sjælland Rundt 29. juni 2017

Helsingør Sejlklub (Sejlklubben ved Kronborg)

Final result as of 22:58 on July 3, 2017

Hovedsponsor: HEMPEL


Sponsorer: Palby Marine, Klarlund, Helsingør Erhvervspark, Scandlines, Trac-Trac, Wiibroe, lopolight, Renell, Elvstrøm Sails Øst, Kronborg Marine, Museet for Søfart

Helsingør - 1 Class

Start: Start 1 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@10:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 4 1 1 Comfortina 32 DEN 500 Liv Bjarne Christiansen KAS 1.70 1.080 02/07/2017@00:39:50 2:14:39:50 2:19:40:37 3.447 kn -6
2 57 1 1 Albin Ballad DEN 315 Philippa Michael Christensen Nivå 1.55 1.041   DNF      
2 2 1 1 H-båd GER 1043 Umoja Henning Ancker-Wiewgorra Hamburger-Segel-Club 1.30 1.002   DNF      
2 3 1 1 H-Båd GER 823 Heureka Florian Walter YCaT 1.30 1.002   DNF      
5 1 1 1 Melges24 DEN 653 R2D2 Wolfgang Hirschbeck Yachtclub Frankonia 1.35 1.208   DNC      

Helsingør - 2 Class

Start: Start 2 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@10:10:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 7 2 2 X-382 SWE 74 Xusidus Göran Artman Domstens Båtklubb 2.07 1.211 01/07/2017@05:36:08 1:19:26:08 2:4:36:02 5.318 kn  
2 9 2 2 Jod 35 WB SWE15004 Spindrift Paul Gaskell-Brown RJK 1.95 1.239 01/07/2017@05:11:10 1:19:01:10 2:5:18:04 5.37 kn +1
3 10 2 2 Grand Soleil 46.3 Den 46 GSen Jan Olesen GSK 2.20 1.305 01/07/2017@06:23:46 1:20:13:46 2:9:43:10 5.223 kn +1
4 6 2 2 Hanse 37 DEN 413 Rasmine Michael Flindt Lynetten 1.65 1.208   DNF      
5 8 2 2 Mini 6.50 SWE 56 Atomic Leino Svensson C4SS 2.00 1.175   DNC      
5 5 2 2 Hanse 370e NOR 12296 Fri Flyt Petter Hegle Holmestrand 1.90 1.255   DNC      

Helsingør - 3 Class

Start: Start 3 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@14:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 12 3 3 BB10 M DEN 63 Justitia IV Ulrik Larsen Hvidovre 1.48 1.115 01/07/2017@03:58:57 1:13:58:57 1:18:21:02 5.687 kn  
2 16 3 3 J80 SWE 513 Amanda Janne Magnusson Malmö Segelsällskap 1.50 1.139 01/07/2017@05:45:56 1:15:45:56 1:21:17:35 5.432 kn  
3 15 3 3 Banner 30 DEN 68 Delice Anders Hansen Øresunds sejlklub Frem 1.65 1.085 01/07/2017@08:30:39 1:18:30:39 1:22:07:27 5.081 kn  
4 17 3 3 Mosquito88 DEN 34 MygAnn Lars Hansen Lynæs 1.60 1.050 02/07/2017@01:01:14 2:11:01:14 2:13:58:18 3.66 kn  
5 11 3 3 H-Båd DEN 542 Hyggen Thor Piet Christensen Ulvsund 1.30 1.002   DNF      
5 13 3 3 H-båd DEN 6 Sif Jesper Andersen Køge Sejlklub 1.35 1.002   DNF      
5 14 3 3 H-båd DEN 417 Joy Ivan Pedersen Hvidovre Sejlklub 1.40 1.002   DNF      

Helsingør - 4 Class

Start: Start 4 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@14:10:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 20 4 4 X 362 Sport DEN 167 Xdream Allan Ibsen Hellerup Sejlklub / KDY 2.05 1.211 01/07/2017@04:46:06 1:14:36:06 1:22:44:48 5.984 kn  
2 19 4 4 Drabant 36 DEN 1097 Røskva Henrik Lotz Sundet 1.80 1.208 01/07/2017@05:33:15 1:15:23:15 1:23:34:48 5.865 kn  
3 21 4 4 Varianta 37 VA37 Frida Jan Verner Nielsen S/K Lynetten 2.00 1.225   DNF      
4 22 4 4 Varianta 37 DEN 40 Panta Rhei Morten Tobiassen Høruphav 1.98 1.225   DNC      

Helsingør - 5 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 28 5 5 Spækhugger DEN 135 Igenbrug Søren Due Olsen Sundet 1.45 657.8 01/07/2017@13:45:53 1:22:45:53 1:22:45:53 4.619 kn  
2 24 5 5 Spækhugger DEN 182 Samba Nicolai Thorsell Hellerup Sejlklub 1.45 657.8 01/07/2017@13:58:57 1:22:58:57 1:22:58:57 4.597 kn  
3 26 5 5 Spækhugger DEN17 Sytten Anders Eskling Sejlklubben Sundet 1.45 657.8 01/07/2017@23:19:25 2:8:19:25 2:8:19:25 3.835 kn  
4 27 5 5 Spækhugger DEN 24 Hansigne Niels Martinhoff Jensen Sejklubben Sundet 1.45 657.8 02/07/2017@00:39:12 2:9:39:12 2:9:39:12 3.747 kn  
5 25 5 5 Spækhugger DEN 142 Sigur Knud Jon Andersen Sejlklubben Sundet 1.45 657.8 02/07/2017@02:07:25 2:11:07:25 2:11:07:25 3.653 kn  
6 23 5 5 Spækhugger DEN 210 Towanda Lars Møller Nielsen Sejlklubben Sundet 1.45 657.8   DNF      

Helsingør - 6 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 127 5 6 Maxi 84 DEN 677 Skum Torben Herslund Lynæs 1.50 653.8 01/07/2017@22:41:44 2:7:41:44 2:7:56:08 3.878 kn  
2 41 5 6 L23 DEN 121 Miss grey Nicholas Garler Gilleleje sejlklub 1.30 678.2 02/07/2017@03:48:05 2:12:48:05 2:11:34:39 3.553 kn  
3 29 5 6 Nordisk Snekke DEN 39 Tus Peter Kirkegaard Sundby Sejlforening (SSF) 1.40 657.0 02/07/2017@02:53:50 2:11:53:50 2:11:56:43 3.606 kn  
4 30 5 6 Vindø 38 DEN 1 Trillo Mogens Kyllesbech Skovshoved sejlklub 1.60 569.0   DNF      
4 31 5 6 GRANADA 31 DEN 71 Rapfod Torben Ravn Nivå Bådelaug 1.70 633.8   DNF      
6 32 5 6 Bandholm 27 DEN127 Join Svend Hillerup Hansen S/K Lynetten 1.50 658.4   DNC      

Helsingør - 7 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 33 5 7 Scankap 99 DEN 121 G punktet Niels Chr. Engbjerg Helsingør Sejlklub 1.60 606.2 01/07/2017@09:52:32 1:18:52:32 1:21:58:18 5.038 kn  
2 34 5 7 MolichX DEN 39 Solong Knud Thybo Langelinie 1.70 557.2 01/07/2017@12:02:15 1:21:02:15 2:3:04:25 4.796 kn +1
3 37 5 7 Scankap 99 DEN 143 Tot Dries Wellens Syvstjernen 1.57 606.2 01/07/2017@22:24:29 2:7:24:29 2:10:30:15 3.898 kn  
4 36 5 7 Banner 34 DEN 18 Opus Christian Korsgaard Pedersen Øresunds Sejlklub Frem 1.70 593.4 01/07/2017@22:50:21 2:7:50:21 2:11:42:11 3.868 kn  
5 38 5 7 Scankap 99 DEN 142 Knold Hristo Petkov Syvstjernen 1.51 606.2   DNF      
5 39 5 7 Ylva DEN 58 Ylvann Christian von Scholten Vedbæk Sejlklub 1.60 581.8   DNF      
5 35 5 7 6mR DEN 62 Junie Johan Joensen Sundet 1.65 603.4   DNF      

Helsingør - 8 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 45 5 8 Larsen 28 DEN 5 Liva Jesper Buris Larsen Hvidovre Sejlklub Suset 1.50 630.6 01/07/2017@12:41:08 1:21:41:08 1:23:19:03 4.728 kn  
2 42 5 8 X79 DEN 173 Charole Allan Lester Kierkegaard PSK 1.40 621.6 01/07/2017@13:29:32 1:22:29:32 2:0:39:51 4.646 kn  
3 44 5 8 Albin Express DEN 705 Moster Ulf Brandt HAS 1.47 647.8 01/07/2017@17:46:03 2:2:46:03 2:3:22:03 4.255 kn  
4 43 5 8 Int. 806 DEN 107 Chase Jeppe Dalsgaard Øresunds sejlklub Frem 1.40 642.8   DNF      
5 40 5 8 X79 DEN 236 Berntsen Anders Hansen-Hoeck Hellerup 1.30 621.6   DNC      

Helsingør - 10 Class

Start: Start 6 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 59 6 10 Comfortina 32 DEN 244 Mañana Bjarne Nielsen RS 1.70 1.080 01/07/2017@22:18:06 2:6:48:06 2:11:11:09 3.941 kn  
2 47 6 10 Comfortina 32 SWE 285 Lis af Domsten Lars Rosenqvist DBK 1.70 1.080 02/07/2017@01:01:11 2:9:31:11 2:14:07:17 3.755 kn  
3 48 6 10 Scambi 30 DEN 1143 Puff Filip Nordland Søspejdernes Sejlklub 1.70 1.069 02/07/2017@03:28:43 2:11:58:43 2:16:07:02 3.601 kn  
4 49 6 10 Bavaria 32 DEN 202 Betty Blue Martin Ottesen Køge 1.50 1.119 02/07/2017@01:24:05 2:9:54:05 2:16:47:30 3.73 kn  
5 51 6 10 Netta H30 DEN 47 Amy III Philip Reitzel BK Molen 1.40 1.033 02/07/2017@06:15:21 2:14:45:21 2:16:49:36 3.442 kn  
6 55 6 10 Compis 28 SWE 439 Altina Simon Paulsson Domsten 1.60 1.057 02/07/2017@05:10:03 2:13:40:03 2:17:10:57 3.503 kn  
7 58 6 10 Elvstrøm 717 717 Maverick Thomas Roger Henriksen S/K Lynetten 1.45 1.100 02/07/2017@03:01:02 2:11:31:02 2:17:28:08 3.629 kn  
8 54 6 10 B 31 DEN 571 Afrodite Jonas Mathiasen Helsingør Sejlklub 1.70 1.038 02/07/2017@11:55:16 2:20:25:16 2:23:01:16 3.157 kn  
9 46 6 10 Arcona 32 DEN 94 Time Out Henrik Bengt Larsen Helsingør sejlklub 1.70 1.093   DNF      
9 113 6 10 Granada 31 D1086 Else Tom Kisbye Sundby Sejlforening 1.75 1.061   DNF      
9 18 6 10 Scan-cap 99 DEN 1 Alibie Martin Geertz KAS 1.60 1.097   DNF      
9 60 6 10 Maxi 95 DEN 377 Makketje Casper Emil Deichmann Østerbro fiskerihavn 1.50 1.013   DNF      
9 56 6 10 Beason 31   Ova Måns Westesson LBS Lomma Båtklubb 1.65 1.049   DNF      
14 50 6 10 B31 markII DEN 576 Freja Søren Ussing Kastrup Sejlklub 1.70 1.038   DNC      
14 53 6 10 Scankap 99 DEN 72 Yoko Søren Hanager Helsingør Sejlklub 1.60 1.097   DNC      
14 52 6 10 Albin Ballad DEN 335 Salome Carsten Hviid-Nielsen Taarbæk Sejlklub 1.55 1.041   DNC      

Helsingør - 11 Class

Start: Start 6 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 63 6 11 Maxi 84 DEN 252 Capella Niklas Jensen Sejlklubben København 1.60 0.965 02/07/2017@05:23:44 2:13:53:44 2:11:43:45 3.49 kn  
2 66 6 11 Solus 29 DEN 11 Mary Ole Ertmann Nielsen Jyllingehavn 1.60 1.022 02/07/2017@03:53:47 2:12:23:47 2:13:43:30 3.576 kn  
3 67 6 11 Drabant 24   Buller Stefan Emil Søltoft Sundet 1.35 0.984 02/07/2017@07:01:29 2:15:31:29 2:14:30:30 3.4 kn  
4 65 6 11 Grace 30   Nordlys David Hindahl Sejlklubben København 1.36 0.965 02/07/2017@09:01:09 2:17:31:09 2:15:13:34 3.297 kn  
5 64 6 11 Maxi 87 DEN 343 Elisabeth Mads Poulsen Sundet 1.50 1.019 02/07/2017@06:23:45 2:14:53:45 2:16:05:27 3.434 kn  
6 68 6 11 Tur 84 SE 42 Zephyros John Nyberg Uden klub 1.35 0.985   DNF      
6 62 6 11 Nordship 28   Smut-i Thomas Eriksen Sejlklubben København 1.65 0.985   DNF      
8 61 6 11 Bandholm 33 DEN 15 Tumleren Gert Bøyesen Faxe ladeplads sejlklub 1.70 1.110   DNC      

Helsingør - 15 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 69 7 15 X 342 DEN 37 Pretty Flamingo Sejr Hansen Frem 1.85 590.4 01/07/2017@18:54:20 2:2:54:20 2:7:13:49 4.538 kn  
2 81 7 15 Albin Stratus GER 6540 Sagitta Tillmann Frank Flensburger Segel-Club 1.85 590.6 01/07/2017@20:18:08 2:4:18:08 2:8:36:51 4.417 kn  
3 72 7 15 DEHLER 35 GER 6335 Rungholt Olaf Timm Meldorfer Seglerverein 2.01 558.0 01/07/2017@19:50:34 2:3:50:34 2:10:14:48 4.456 kn  
4 74 7 15 First 31.7 DEN1086 L'Eclair Niels Seneca Bang Nivå Bådelaug 1.90 587.2   DNF      
4 75 7 15 Nordborg 37 GER 7421 Nordwind Frank Regener Deutscher Regatta Segelclub 1.83 587.8   DNF      
4 73 7 15 X-332 S DEN 432 Papillon Henrik Glud Dragør sejlklub 2.15 561.8   DNF      
4 71 7 15 XP33 DEN 9 Hendrix Peter Maagøe Petersen Sundet 1.90 556.2   DNF      
4 70 7 15 X-102 S-40 Onyx Pär Halleus LBS Lomma 1.90 593.6   DNF      
4 82 7 15 X-332 S DEN 367 Andrea Christian Caspersen Nivå 2.20 565.2   DNF      
4 80 7 15 Cyclades 39.3 SWE299 Comfort Queen Peter Malmquist Falsterbokanalen Båtklubb 1.80 568.0   DNF      
4 79 7 15 X-372 Sport DEN3 Xpand Søren Tholstrup Vedbæk Sejlklub 1.80 567.4   DNF      
4 78 7 15 X-362 Sport DEN 153 Andrea Christian de Lichtenberg Næstved Sejlklub 2.05 557.4   DNF      
13 76 7 15 X-99 DEN 153 Frøken-X Henrik Holst Hansen Køge Sejlklub 1.75 578.2   DNC      

Helsingør - 17 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 88 7 17 Jeanneau 32i sun fast DEN 693 Fru vognsen Anders Vognsen Dragør sejlklub 2.00 603.4 02/07/2017@02:42:53 2:10:42:53 2:14:12:19 3.934 kn  
2 89 7 17 Athena 34 DEN 58 Heureka Niels Kjøng Hellerup Sejlklub 1.70 600.8 02/07/2017@03:07:46 2:11:07:46 2:14:47:13 3.907 kn  
3 77 7 17 Thurø 33 DEN 1099 Rasmine Peter Hillock Sejlklubben Syvstjernen 1.80 613.0 02/07/2017@05:32:03 2:13:32:03 2:16:24:32 3.754 kn  
4 86 7 17 Hinrichsen 34 DEN 671 Miss Molly Michael Borremose Frem 1.90 606.4 02/07/2017@06:30:05 2:14:30:05 2:17:47:58 3.696 kn  
5 85 7 17 One-off DEN 106 Paniiik Klaus Rønn Madsen Dyvig Bådelaug 1.85 608.2 02/07/2017@06:39:13 2:14:39:13 2:17:50:11 3.687 kn  
6 84 7 17 Dominant 95 24 Birka Chr. Geisnæs / Magnus Eidemark Kastrup Sejlklub 1.85 605.4 02/07/2017@06:58:11 2:14:58:11 2:18:19:55 3.668 kn  
7 83 7 17 HR42 E DEN 82 Cayman Jens Strøm Helsingør 2.10 610.4   DNF      
7 87 7 17 X-302 DEN 9 Najaden Henrik Jessen Hellerup 1.75 611.4   DNF      
7 90 7 17 Impala 31 DEN 100 Nord Frederik Svenning Simonsen Sundby Sejlforening 1.78 607.6   DNF      

Helsingør - 18 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 97 7 18 Frost 38 DEN 1 Frostboxen Jakob Frost Faaborg Sejlklub 2.30 510.8 01/07/2017@01:37:52 1:9:37:52 1:19:03:49 6.869 kn  
2 103 7 18 IMX 40 DEN940 Exabyte Jens Mohr Ernst Kerteminde Sejlklub 2.50 519,4 01/07/2017@02:19:16 1:10:19:16 1:19:13:39 6.731 kn  
3 93 7 18 Landmark 43 DEN 1 Min Ide Chris Nørgaard Kerteminde Sejlklub 2.10 484.0 01/07/2017@00:44:22 1:8:44:22 1:19:53:30 7.056 kn  
4 95 7 18 Kracer 40r SWE 9139 Krackemut Anders Hansen Malmö Segel Sällskap 2.30 505.6 01/07/2017@02:26:28 1:10:26:28 1:20:12:26 6.707 kn  
5 99 7 18 X-yacht 412 DEN 213 Exocet Peter Bo Rützou KDY 2.10 533.2 01/07/2017@07:47:02 1:15:47:02 1:23:46:45 5.806 kn  
6 92 7 18 XP-38 DEN 76 Pixie Jan Madsen Helsingør Sejlklub 2.15 530.6 01/07/2017@17:02:36 2:1:02:36 2:9:12:19 4.71 kn  
7 102 7 18 Arcona 410 SWE 21 Anemon August Pansell Grötvik SS 2.00 527.0 01/07/2017@19:47:30 2:3:47:30 2:12:11:05 4.46 kn  
8 100 7 18 X-119 DEN 11 Hexia De Trix Gorm Arildsen Sletten Bådeklub 2.00 531.8   DNF      
8 101 7 18 X-37 SWE 52 Josefina Johan Wickman LBS 2.02 542.6   DNF      
8 98 7 18 X-43 D-89 Dixi Erik Stannow Helsingør Sejlklub 1.90 522.4   DNF      
8 94 7 18 X-402 DEN 132 S/Y Lotte Lars Greir Lynetten 2.25 555.6   DNF      
8 91 7 18 X-402 DEN 1186 Savage Rose 7 Michael Stenvang KDY 2.10 550.0   DNF      
8 96 7 18 Hanse 430e DEN 1 Factory Girl Tomas Toft KDY 2.35 521,2 01/07/2017@06:57:49 DSQ      

Helsingør - 21 Class

Start: Start 8 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:30:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 107 8 21 X-99 SWE 92 eXile Fredric Nilsson Stenungsunds segelsällskap 1.80 1.169 01/07/2017@19:53:10 2:3:23:10 2:12:04:13 4.495 kn  
2 112 8 21 Faurby 36 DEN 1 Uno Søren Sejr Jakobsen Helsingør Sejlklub 1.80 1.162 01/07/2017@20:25:49 2:3:55:49 2:12:20:35 4.448 kn  
3 116 8 21 Ketch Ran Ran Nichlas Rasmussen Søspejdernes Sejlklub 2.00 1.15 02/07/2017@07:29:47 2:14:59:47 3:0:26:45 3.667 kn  
4 111 8 21 Halberg Rassy 37 Ingen Ronkedor Jan Bach Nielsen Tuborg Yachtklub 1.95 1.177 02/07/2017@06:20:41 2:13:50:41 3:0:47:28 3.735 kn  
5 109 8 21 Beneteau First 38   La Vie Kenneth Toustrup KAS 2.10 1.151   DNF      
5 114 8 21 Jeanneau SO 40 uden nr. Sofijn Morten Timmermann Gilleleje Sejlklub 2.00 1.175   DNF      
5 115 8 21 Dehler 34 DEN 507 Alberte Finn Skov Nielsen Horsens Bådeklub 1.70 1.148   DNF      
5 117 8 21 Sagitta 35 311 Bellis Jacob Thordal Vallensbæk - VSK 1.85 1.104   DNF      
5 104 8 21 Bianca 107   Bella Bianca Bo Abildgren Helsingør Sejlklub 1.80 1.136   DNF      
5 108 8 21 First 38 S Thea Søren Ekstrand Helsingør Sejlklub 2.10 1.173   DNF      
11 105 8 21 Ylva DEN 50 Stoppenålen Elisabet Kristensen Ærø Sejlforening 1.65 1.153   DNC      
11 106 8 21 Beneteau Cyclades 39 SWE 81 Barfota Peter Klingberg Wikens Båtselskap 1.80 1.183   DNC      
11 110 8 21 Enter 360 DEN 19 Mian Peter Jarfelt KDY 1.92 1.112   DNC      

Helsingør - 22 Class

Start: Start 8 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:30:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Rank No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Notes
1 119 8 22 X-43 NED 7852 heXtor Kristian Joos KDY 1.90 1.275 01/07/2017@18:28:48 2:1:58:48 2:15:43:28 4.622 kn  
2 125 8 22 Hanse 43   Klods-hanse Nils Rømer Marstal 2.00 1.262 02/07/2017@02:57:57 2:10:27:57 3:1:47:02 3.951 kn  
3 126 8 22 Jeanneau 53   Marthelsa Martin Wiig Nielsen Skovshoved sejlklub 2.28 1.375 02/07/2017@03:30:40 2:11:00:40 3:9:08:25 3.915 kn  
4 123 8 22 Jeanneau S.O. DS 45 DEN 300 Adventure Erik Høi Frederikssund 2.10 1.265   DNF      
4 122 8 22 Hanse375   Vie Mari Peter biehl Vedbæk 2.01 1.198   DNF      
4 118 8 22 Swan 42 SWE 8884 Freya Frank Maar Espergærde 2.38 1.397   DNF      
4 120 8 22 IMS 40 DEN 9243 Full Pelt Søren Lenander Espergærde 2.35 1.293   DNF      
4 121 8 22 Elan impression 434 252 Elia Troels Jørgensen KDY 1.90 1.275   DNF      
9 124 8 22 Jeanneau Sun magic 44   Anodyne Peter Dalby Madsen Brøndby sejlklub 1.70 1.265   DNC      

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DSQDisqualification 14

www.hyc.dk
mail@helsingorsejlklub.dk

www.sjaellandrundt.dk
srrmail@sjaellandrundt.dk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com