event burgee venue burgee

Sjælland Rundt 29. juni 2017

Helsingør Sejlklub (Sejlklubben ved Kronborg)

Results are final as of 10:57 on June 29, 2017

Hovedsponsor: HEMPEL


Sponsorer: Palby Marine, Klarlund, Helsingør Erhvervspark, Scandlines, Trac-Trac, Wiibroe, lopolight, Renell, Elvstrøm Sails Øst, Kronborg Marine, Museet for Søfart

Helsingør - 1 Class

Start: Start 1 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@10:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
1 1 1 Melges24 DEN 653 R2D2 Wolfgang Hirschbeck Yachtclub Frankonia 1.35 Singlehanded 1.208    
57 1 1 Albin Ballad DEN 315 Philippa Michael Christensen Nivå 1.55 Cruising 1.041    
2 1 1 H-båd GER 1043 Umoja Henning Ancker-Wiewgorra Hamburger-Segel-Club 1.30 Singlehanded 1.002    
3 1 1 H-Båd GER 823 Heureka Florian Walter YCaT 1.30 Singlehanded 1.002    
4 1 1 Comfortina 32 DEN 500 Liv Bjarne Christiansen KAS 1.70 Singlehanded 1.080    

Helsingør - 2 Class

Start: Start 2 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@10:10:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
5 2 2 Hanse 370e NOR 12296 Fri Flyt Petter Hegle Holmestrand 1.90 Singlehanded 1.255    
6 2 2 Hanse 37 DEN 413 Rasmine Michael Flindt Lynetten 1.65 Singlehanded 1.208    
7 2 2 X-382 SWE 74 Xusidus Göran Artman Domstens Båtklubb 2.07 Singlehanded 1.211    
8 2 2 Mini 6.50 SWE 56 Atomic Leino Svensson C4SS 2.00 Singlehanded 1.175    
9 2 2 Jod 35 WB SWE15004 Spindrift Paul Gaskell-Brown RJK 1.95 Singlehanded 1.239    
10 2 2 Grand Soleil 46.3 Den 46 GSen Jan Olesen GSK 2.20 Singlehanded 1.305    

Helsingør - 3 Class

Start: Start 3 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@14:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
11 3 3 H-Båd DEN 542 Hyggen Thor Piet Christensen Ulvsund 1.30 Twohanded 1.002    
12 3 3 BB10 M DEN 63 Justitia IV Ulrik Larsen Hvidovre 1.48 Twohanded 1.115    
13 3 3 H-båd DEN 6 Sif Jesper Andersen Køge Sejlklub 1.35 Twohanded 1.002    
14 3 3 H-båd DEN 417 Joy Ivan Pedersen Hvidovre Sejlklub 1.40 Twohanded 1.002    
15 3 3 Banner 30 DEN 68 Delice Anders Hansen Øresunds sejlklub Frem 1.65 Twohanded 1.085    
17 3 3 Mosquito88 DEN 34 MygAnn Lars Hansen Lynæs 1.60 Twohanded 1.050    
16 3 3 J80 SWE 513 Amanda Janne Magnusson Malmö Segelsällskap 1.50 Twohanded 1.139    
18 3 3 Scan-cap 99 DEN 1 Alibie Martin Geertz KAS 1.60 Twohanded 1.097    

Helsingør - 4 Class

Start: Start 4 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@14:10:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
19 4 4 Drabant 36 DEN 1097 Røskva Henrik Lotz Sundet 1.80 Twohanded 1.208    
20 4 4 X 362 Sport DEN 167 Xdream Allan Ibsen Hellerup Sejlklub / KDY 2.05 Twohanded 1.211    
21 4 4 Varianta 37 VA37 Frida Jan Verner Nielsen S/K Lynetten 2.00 Twohanded 1.225    
22 4 4 Varianta 37 DEN 40 Panta Rhei Morten Tobiassen Høruphav 1.98 Twohanded 1.225    

Helsingør - 5 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
23 5 5 Spækhugger DEN 210 Towanda Lars Møller Nielsen Sejlklubben Sundet 1.45 Racing 657.8    
24 5 5 Spækhugger DEN 182 Samba Nicolai Thorsell Hellerup Sejlklub 1.45 Racing 657.8    
25 5 5 Spækhugger DEN 142 Sigur Knud Jon Andersen Sejlklubben Sundet 1.45 Racing 657.8    
27 5 5 Spækhugger DEN 24 Hansigne Niels Martinhoff Jensen Sejklubben Sundet 1.45 Racing 657.8    
28 5 5 Spækhugger DEN 135 Igenbrug Søren Due Olsen Sundet 1.45 Racing 657.8    
26 5 5 Spækhugger DEN17 Sytten Anders Eskling Sejlklubben Sundet 1.45 Racing 657.8    

Helsingør - 6 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
41 5 6 L23 DEN 121 Miss grey Nicholas Garler Gilleleje sejlklub 1.30 Racing 678.2    
29 5 6 Nordisk Snekke DEN 39 Tus Peter Kirkegaard Sundby Sejlforening (SSF) 1.40 Racing 657.0    
30 5 6 Vindø 38 DEN 1 Trillo Mogens Kyllesbech Skovshoved sejlklub 1.60 Racing 569.0    
31 5 6 GRANADA 31 DEN 71 Rapfod Torben Ravn Nivå Bådelaug 1.70 Racing 633.8    
127 5 6 Maxi 84 DEN 677 Skum Torben Herslund Lynæs 1.50 Racing 653.8    
32 5 6 Bandholm 27 DEN127 Join Svend Hillerup Hansen S/K Lynetten 1.50 Racing 658.4    

Helsingør - 7 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
33 5 7 Scankap 99 DEN 121 G punktet Niels Chr. Engbjerg Helsingør Sejlklub 1.60 Racing 606.2    
34 5 7 MolichX DEN 39 Solong Knud Thybo Langelinie 1.70 Racing 557.2    
35 5 7 6mR DEN 62 Junie Johan Joensen Sundet 1.65 Racing 603.4    
37 5 7 Scankap 99 DEN 143 Tot Dries Wellens Syvstjernen 1.57 Racing 606.2    
36 5 7 Banner 34 DEN 18 Opus Christian Korsgaard Pedersen Øresunds Sejlklub Frem 1.70 Racing 593.4    
38 5 7 Scankap 99 DEN 142 Knold Hristo Petkov Syvstjernen 1.51 Racing 606.2    
39 5 7 Ylva DEN 58 Ylvann Christian von Scholten Vedbæk Sejlklub 1.60 Racing 581.8    

Helsingør - 8 Class

Start: Start 5 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
40 5 8 X79 DEN 236 Berntsen Anders Hansen-Hoeck Hellerup 1.30 Racing 621.6    
42 5 8 X79 DEN 173 Charole Allan Lester Kierkegaard PSK 1.40 Racing 621.6    
43 5 8 Int. 806 DEN 107 Chase Jeppe Dalsgaard Øresunds sejlklub Frem 1.40 Racing 642.8    
44 5 8 Albin Express DEN 705 Moster Ulf Brandt HAS 1.47 Racing 647.8    
45 5 8 Larsen 28 DEN 5 Liva Jesper Buris Larsen Hvidovre Sejlklub Suset 1.50 Racing 630.6    

Helsingør - 10 Class

Start: Start 6 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
46 6 10 Arcona 32 DEN 94 Time Out Henrik Bengt Larsen Helsingør sejlklub 1.70 Cruising 1.093    
47 6 10 Comfortina 32 SWE 285 Lis af Domsten Lars Rosenqvist DBK 1.70 Cruising 1.080    
48 6 10 Scambi 30 DEN 1143 Puff Filip Nordland Søspejdernes Sejlklub 1.70 Cruising 1.069    
49 6 10 Bavaria 32 DEN 202 Betty Blue Martin Ottesen Køge 1.50 Cruising 1.119    
50 6 10 B31 markII DEN 576 Freja Søren Ussing Kastrup Sejlklub 1.70 Cruising 1.038    
51 6 10 Netta H30 DEN 47 Amy III Philip Reitzel BK Molen 1.40 Cruising 1.033    
52 6 10 Albin Ballad DEN 335 Salome Carsten Hviid-Nielsen Taarbæk Sejlklub 1.55 Cruising 1.041    
53 6 10 Scankap 99 DEN 72 Yoko Søren Hanager Helsingør Sejlklub 1.60 Cruising 1.097    
54 6 10 B 31 DEN 571 Afrodite Jonas Mathiasen Helsingør Sejlklub 1.70 Cruising 1.038    
55 6 10 Compis 28 SWE 439 Altina Simon Paulsson Domsten 1.60 Cruising 1.057    
56 6 10 Beason 31   Ova Måns Westesson LBS Lomma Båtklubb 1.65 Cruising 1.049    
59 6 10 Comfortina 32 DEN 244 Mañana Bjarne Nielsen RS 1.70 Cruising 1.080    
60 6 10 Maxi 95 DEN 377 Makketje Casper Emil Deichmann Østerbro fiskerihavn 1.50 Cruising 1.013    
58 6 10 Elvstrøm 717 717 Maverick Thomas Roger Henriksen S/K Lynetten 1.45 Cruising 1.100    

Helsingør - 11 Class

Start: Start 6 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
61 6 11 Bandholm 33 DEN 15 Tumleren Gert Bøyesen Faxe ladeplads sejlklub 1.70 Cruising 1.110    
62 6 11 Nordship 28   Smut-i Thomas Eriksen Sejlklubben København 1.65 Cruising 0.985    
63 6 11 Maxi 84 DEN 252 Capella Niklas Jensen Sejlklubben København 1.60 Cruising 0.965    
64 6 11 Maxi 87 DEN 343 Elisabeth Mads Poulsen Sundet 1.50 Cruising 1.019    
65 6 11 Grace 30   Nordlys David Hindahl Sejlklubben København 1.36 Cruising 0.965    
66 6 11 Solus 29 DEN 11 Mary Ole Ertmann Nielsen Jyllingehavn 1.60 Cruising 1.022    
67 6 11 Drabant 24   Buller Stefan Emil Søltoft Sundet 1.35 Cruising 0.984    
68 6 11 Tur 84 SE 42 Zephyros John Nyberg Uden klub 1.35 Cruising 0.985    

Helsingør - 15 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
69 7 15 X 342 DEN 37 Pretty Flamingo Sejr Hansen Frem 1.85 Racing 590.4    
70 7 15 X-102 S-40 Onyx Pär Halleus LBS Lomma 1.90 Racing 593.6    
71 7 15 XP33 DEN 9 Hendrix Peter Maagøe Petersen Sundet 1.90 Racing 556.2    
72 7 15 DEHLER 35 GER 6335 Rungholt Olaf Timm Meldorfer Seglerverein 2.01 Racing 558.0    
73 7 15 X-332 S DEN 432 Papillon Henrik Glud Dragør sejlklub 2.15 Racing 561.8    
74 7 15 First 31.7 DEN1086 L'Eclair Niels Seneca Bang Nivå Bådelaug 1.90 Racing 587.2    
75 7 15 Nordborg 37 GER 7421 Nordwind Frank Regener Deutscher Regatta Segelclub 1.83 Racing 587.8    
76 7 15 X-99 DEN 153 Frøken-X Henrik Holst Hansen Køge Sejlklub 1.75 Racing 578.2    
80 7 15 Cyclades 39.3 SWE299 Comfort Queen Peter Malmquist Falsterbokanalen Båtklubb 1.80 Racing 568.0    
79 7 15 X-372 Sport DEN3 Xpand Søren Tholstrup Vedbæk Sejlklub 1.80 Racing 567.4    
78 7 15 X-362 Sport DEN 153 Andrea Christian de Lichtenberg Næstved Sejlklub 2.05 Racing 557.4    
82 7 15 X-332 S DEN 367 Andrea Christian Caspersen Nivå 2.20 Racing 565.2    
81 7 15 Albin Stratus GER 6540 Sagitta Tillmann Frank Flensburger Segel-Club 1.85 Racing 590.6    

Helsingør - 17 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
86 7 17 Hinrichsen 34 DEN 671 Miss Molly Michael Borremose Frem 1.90 Racing 606.4    
87 7 17 X-302 DEN 9 Najaden Henrik Jessen Hellerup 1.75 Racing 611.4    
83 7 17 HR42 E DEN 82 Cayman Jens Strøm Helsingør 2.10 Racing 610.4    
84 7 17 Dominant 95 24 Birka Chr. Geisnæs / Magnus Eidemark Kastrup Sejlklub 1.85 Racing 605.4    
85 7 17 One-off DEN 106 Paniiik Klaus Rønn Madsen Dyvig Bådelaug 1.85 Racing 608.2    
88 7 17 Jeanneau 32i sun fast DEN 693 Fru vognsen Anders Vognsen Dragør sejlklub 2.00 Racing 603.4    
77 7 17 Thurø 33 DEN 1099 Rasmine Peter Hillock Sejlklubben Syvstjernen 1.80 Racing 613.0    
89 7 17 Athena 34 DEN 58 Heureka Niels Kjøng Hellerup Sejlklub 1.70 Racing 600.8    
90 7 17 Impala 31 DEN100 Nord Frederik Svenning Simonsen Sundby Sejlforening 1.78 Racing 607.6    

Helsingør - 18 Class

Start: Start 7 Racing Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:00:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
91 7 18 X-402 DEN 1186 Savage Rose 7 Michael Stenvang KDY 2.10 Racing 550.0    
92 7 18 XP-38 DEN 76 Pixie Jan Madsen Helsingør Sejlklub 2.15 Racing 530.6   Genaker GER 7273
93 7 18 Landmark 43   Min Ide Chris Nørgaard Kerteminde Sejlklub 2.10 Racing 484.0    
94 7 18 X-402 DEN 132 S/Y Lotte Lars Greir Lynetten 2.25 Racing 555.6    
95 7 18 Kracer 40r SWE 9139 Krackemut Anders Hansen Malmö Segel Sällskap 2.30 Racing 505.6    
96 7 18 Hanse 430e DEN 1 Tomas Toft Tomas Toft KDY 2.35 Racing 521,2    
97 7 18 Frost 38 DEN 1 Frostboxen Jakob Frost Faaborg Sejlklub 2.30 Racing 510.8    
98 7 18 X-43 D-89 Dixi Erik Stannow Helsingør Sejlklub 1.90 Racing 522.4    
99 7 18 X-yacht 412 DEN 213 Exocet Peter Bo Rützou KDY 2.10 Racing 533.2    
103 7 18 IMX 40 DEN940 Exabyte Jens Mohr Ernst Kerteminde Sejlklub 2.50 Racing 519,4    
100 7 18 X-119 DEN 11 Hexia De Trix Gorm Arildsen Sletten Bådeklub 2.00 Racing 531.8    
101 7 18 X-37 SWE 52 Josefina Johan Wickman LBS 2.02 Racing 542.6    
102 7 18 Arcona 410 SWE 21 Anemon August Pansell Grötvik SS 2.00 Racing 527.0    

Helsingør - 21 Class

Start: Start 8 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:30:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
107 8 21 X-99 SWE 92 eXile Fredric Nilsson Stenungsunds segelsällskap 1.80 Crusing 1.169    
106 8 21 Beneteau Cyclades 39 SWE 81 Barfota Peter Klingberg Wikens Båtselskap 1.80 Cruising 1.183    
105 8 21 Ylva DEN 50 Stoppenålen Elisabet Kristensen Ærø Sejlforening 1.65 Cruising 1.153    
104 8 21 Bianca 107   Bella Bianca Bo Abildgren Helsingør Sejlklub 1.80 Cruising 1.136    
108 8 21 First 38 S Thea Søren Ekstrand Helsingør Sejlklub 2.10 Cruising 1.173    
109 8 21 Beneteau First 38   La Vie Kenneth Toustrup KAS 2.10 Cruising 1.151    
110 8 21 Enter 360 DEN 19 Mian Peter Jarfelt KDY 1.92 Cruising 1.112    
111 8 21 Halberg Rassy 37 Ingen Ronkedor Jan Bach Nielsen Tuborg Yachtklub 1.95 Cruising 1.177    
112 8 21 Faurby 36 DEN 1 Uno Søren Sejr Jakobsen Helsingør Sejlklub 1.80 Cruising 1.162    
113 8 21 Granada 31 D1086 Else Tom Kisbye Sundby Sejlforening 1.75 Cruising 1.061    
114 8 21 Jeanneau SO 40 uden nr. Sofijn Morten Timmermann Gilleleje Sejlklub 2.00 Cruising 1.175    
115 8 21 Dehler 34 DEN 507 Alberte Finn Skov Nielsen Horsens Bådeklub 1.70 Cruising 1.148    
116 8 21 Ketch Ran Ran Nichlas Rasmussen Søspejdernes Sejlklub 2.00 Cruising 1.15    
117 8 21 Sagitta 35 311 Bellis Jacob Thordal Vallensbæk - VSK 1.85 Cruising 1.104    

Helsingør - 22 Class

Start: Start 8 Cruising Class, Finishes: Finish time, Time: 29/06/2017@16:30:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
No. Start Class Boattype Sailno. Boatname Skipper Club Draft Race Rating Place Notes
118 8 22 Swan 42 SWE 8884 Freya Frank Maar Espergærde 2.38 Cruising 1.397    
119 8 22 X-43 NED 7852 heXtor Kristian Joos KDY 1.90 Cruising 1.275    
120 8 22 IMS 40 DEN 9243 Full Pelt Søren Lenander Espergærde 2.35 Cruising 1.293    
121 8 22 Elan impression 434 252 Elia Troels Jørgensen KDY 1.90 Cruising 1.275    
123 8 22 Jeanneau S.O. DS 45 DEN 300 Adventure Erik Høi Frederikssund 2.10 Cruising 1.265    
122 8 22 Hanse375   We Mari Peter biehl Vedbæk 2.01 Cruising 1.198    
125 8 22 Hanse 43   Klods-hanse Nils Rømer Marstal 2.00 Cruising 1.262    
126 8 22 Jeanneau 53   Marthelsa Martin Wiig Nielsen Skovshoved sejlklub 2.28 Cruising 1.375    
124 8 22 Jeanneau Sun magic 44   Anodyne Peter Dalby Madsen Brøndby sejlklub 1.70 Cruising 1.265    

www.hyc.dk
mail@helsingorsejlklub.dk

www.sjaellandrundt.dk
srrmail@sjaellandrundt.dk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com