event burgee venue burgee

Sjælland Rundt 28. juni 2018

Helsingør Sejlklub (Sejlklubben ved Kronborg)

Results are final as of 16:28 on July 1, 2018

Sponsorer: Palby Marine, Klarlund, Trac-Trac, Lopolight, Renell, Elvstrøm Sails Øst, Kronborg Marine Bådudstyr, Museet for Søfart

Helsingør - 1 Løb

Start: Start 1 kl. 10:00 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@10:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 9 1 1 Aphrodite 101 DEN 323 Chelsea Jan Møller KDY 1.65 Danmark 1.104 28/06/2018@10:00:00 29/06/2018@23:32:38 1:13:32:38 1:17:26:54 5.753 kn
2 10 1 1 Dragonfly 28 Performance DEN 2884 Lanzelot Jakob Madsen KAS 1.70 Danmark 1.350 28/06/2018@10:00:00 29/06/2018@20:29:32 1:10:29:32 1:22:33:52 6.262 kn
3 15 1 1 Banner 28 MKII DEN 123 Vitalius Morten Tauchi Fredericia 1.35 Danmark 1.110 28/06/2018@10:00:00 30/06/2018@13:36:14 2:3:36:14 2:9:16:49 4.186 kn
4 20 1 1 Mini 6.50 POGO 2 AUS 635 Grand Danois Claus Pedersen Holbæk Sejlklub 1.60 Danmark 1.133 28/06/2018@10:00:00 30/06/2018@18:24:35 2:8:24:35 2:15:54:44 3.829 kn
5 4 1 1 H-Boot GER 1176 Semper Fidelis Michael Röhrig Yachtclub Ruhrland Essen 1.30 Tyskland 0.998 28/06/2018@10:00:00 01/07/2018@03:34:30 2:17:34:30 2:17:26:38 3.294 kn
6 1 1 1 Granada 24 DEN212 Inger Ole Braad-Sørensen Nykøbing Sj. 1.25 Danmark 0.967 28/06/2018@10:00:00 31/06/2018@06:23:04 2:20:23:04 2:18:07:40 3.159 kn
7 13 1 1 Comfortina 32 D 500 Liv Bjarne Christiansen Frederiksværk Bådelaug 1.70 Danmark 1.075 28/06/2018@10:00:00 01/07/2018@01:28:57 2:15:28:57 2:20:14:37 3.403 kn
8 6 1 1 H-Boot GER 1203 Bobby Dazzler John Sykes Frankenthal Segelclub 1.30 Tyskland 0.998     DNF    
8 5 1 1 H-Boot GER 1065 Ragamuffin Peer Mittl HS Schwörstadt 1.30 Tyskland 0.998 28/06/2018@10:00:00   DNF    
8 18 1 1 Melges24 653 R2D2 Wolfgang Hirschbeck YC Franconia 1.75 Danmark 1.190     DNF    
8 3 1 1 H-Boot G823 Heureka Florian Walter Yachtclub am Tegernsee 1.35 Tyskland 0.998     DNF    
8 7 1 1 Maxus 28 281 Swish Lars Hansen Sejlklubben Lynæs 1.70 Danmark 0.977     DNF    
13 2 1 1 H-Boat GER 1043 Umoja Henning Ancker-Wiewgorra Hamburger-Segel-Club 1.30 Tyskland 0.998     DNC    

Helsingør - 2 Løb

Start: Start 2 kl. 10:20 Singlehanded, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@10:20:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 17 2 2 X-332 DEN-236 Bluenose Kim Henriksen Holbæk Sejlklub 1.85 Danmark 1.161 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@03:36:53 1:17:16:53 1:23:55:40 5.596 kn
2 8 2 2 XP44 SWE83 XAR Rikard Roth FBK 2.30 Sverige 1.329 28/06/2018@10:20:00 29/06/2018@23:32:33 1:13:12:33 2:1:27:04 6.208 kn
3 21 2 2 Seascape 27 Den 73 Vera Sven Møller Lynetten 2.00 Danmark 1.167 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@06:59:08 1:20:39:08 2:4:06:33 5.173 kn
4 12 2 2 RM1350 SWE10 Embla Anders Nyberg GKSS 2.45 Sverige 1.300 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@02:33:10 1:16:13:10 2:4:17:07 5.743 kn
5 16 2 2 X-332 1444 Kraken Kasper Wedersøe HAS 1.90 Danmark 1.156 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@15:00:12 2:4:40:12 2:12:53:11 4.386 kn
6 19 2 2 First 27.7 POL 14859 BUENA Wladyslaw Chmielewski 5 Kroner Club 2.10 Poland 1.096 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@21:51:48 2:11:31:48 2:17:14:42 3.88 kn
7 14 2 2 Granada 32 DEN 217 Anna Mads Thusgaard-Madsen Køge Sejlklub 1.70 Danmark 1.105 28/06/2018@10:20:00 30/06/2018@22:17:13 2:11:57:13 2:18:14:55 3.853 kn
8 11 2 2 Banner 41 RC DEN 8 BLÅ FRITID Niels Johnsen Skandinavisk Singlehandsejler Forening 2.00 Danmark 1.152     DNF    
9 163 2 2 Grand Soleil 46.3 DEN 46 GSen Jan Olesen Gilleleje 2.20 Danmark 1.310     DNC    

Helsingør - 3 Løb

Start: Start 3 kl. 14:00 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@14:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 27 3 3 Langø 999 D6 Neglfar Peter Rosenbeck Mortensen Skovshovde 1.65 Danmark 1.105 28/06/2018@14:00:00 30/06/2018@04:50:43 1:14:50:43 1:18:55:27 5.561 kn
2 23 3 3 Banner 30 DEN-68 Delice Anders Hansen Øresunds Sejlklub Frem 1.65 Danmark 1.079 28/06/2018@14:00:00 30/06/2018@09:10:29 1:19:10:29 1:22:35:08 5.003 kn
3 24 3 3 H-Boat 431 midlife Roland Horn SV03 Berlin 1.30 Tyskland 0.998 28/06/2018@14:00:00 30/06/2018@22:23:42 2:8:23:42 2:8:16:56 3.83 kn
4 26 3 3 Beason 31 SWE 105 Ova Måns Westesson Lomma LBS 1.65 Sverige 1.034 28/06/2018@14:00:00 30/06/2018@23:35:20 2:9:35:20 2:11:32:49 3.751 kn
5 25 3 3 H-Boat DEN 46 Huddi Volker Schürmann none 1.30 Tyskland 1.002     DNF    
6 22 3 3 S26 D 21 Fri Nicas Otto Kategatt Lübeck 1.22 Tyskland 1.009     DNC    

Helsingør - 4 Løb

Start: Start 4 kl. 14:20 Twohanded, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@14:20:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 28 4 4 First 40 Den 59 My Way Stig Wittrup Snaptun Sejlklub 2.00 Danmark 1.271 28/06/2018@14:20:00 30/06/2018@03:09:35 1:12:49:35 1:22:48:23 6.273 kn
2 31 4 4 J105 S 452 Javelin Janne Magnusson MSS 1.80 Sverige 1.242 28/06/2018@14:20:00 30/06/2018@05:52:20 1:15:32:20 2:1:06:26 5.842 kn
3 32 4 4 JOD 35 SWE69 BILLSTRÖMS Johan Billström RJK 2.00 Sverige 1.239 28/06/2018@14:20:00 30/06/2018@13:04:45 1:22:44:45 2:9:55:05 4.942 kn
4 33 4 4 Seascape 27 DEN 37 Frida Ole Kristensen Sejlklubben Køge Bugt 1.90 Danmark 1.171     DNF    
4 34 4 4 Comfortina 32 SE285 Lis af Domsten Lars Rosenqvist Domstens Båtklubb 1.70 Sverige 1.074     DNF    
6 30 4 4 Columbie 451   Jelena dnc Felix Frost Gotthard dnc VSK 2.10 Danmark 1.146     DNC    

Helsingør - 5 Løb

Start: Start 5 kl. 15:00 Racing, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 36 5 5 Spækhugger DEN 210 Towanda Lars Møller Nielsen Sundet 1.45 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@14:41:53 1:23:41:53 2:0:20:03 4.528 kn
2 37 5 5 Spækhugger 24 Hansigne Niels Martinhoff Jensen Sejklubben Sundet 1.44 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@15:09:53 2:0:09:53 2:0:48:03 4.485 kn
3 42 5 5 Spækhugger DEN88 Daphne Bjørn Ficher KAS 1.45 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@15:47:20 2:0:47:20 2:1:25:30 4.427 kn
4 41 5 5 Spækhugger DEN 135 Igenbrug Søren Due Olsen Sundet 1.45 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@15:58:20 2:0:58:20 2:1:36:30 4.411 kn
5 35 5 5 Spækhugger D65 Knudsen Eske Martens Poulsen HAS 1.40 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@18:14:37 2:3:14:37 2:3:52:47 4.215 kn
6 39 5 5 Spækhugger DEN142 Sigur Knud Jon Andersen Sejlklubben Sundet 1.40 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@18:19:10 2:3:19:10 2:3:57:20 4.209 kn
7 38 5 5 Spækhugger Den-308 Betty Christian Lausten Helsingør 1.55 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@18:21:45 2:3:21:45 2:3:59:55 4.205 kn
8 43 5 5 Spækhugger DEN 77 Hvalfisken Mia Charlotte Krogh hansen KAS 1.40 Danmark 661.4 28/06/2018@15:00:00 01/07/2018@00:43:19 2:9:43:19 2:10:21:29 3.742 kn
9 40 5 5 Spækhugger 130 Itsi Bitsi Jonas kamban Larsen Frem 1.45 Danmark 661.4     DNF    

Helsingør - 6 Løb

Start: Start 5 kl. 15:00 Racing, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@15:00:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 44 5 6 CB66 Racer 39 Carte Blanche Mikkel Larsen Bork Bådelaug 1.50 Danmark 604.0 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@06:04:08 1:15:04:08 1:19:08:56 5.529 kn
2 45 5 6 X79 DEN 173 Charole Allan Kierkegaard PS 1.40 Danmark 617.4 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@08:21:11 1:17:21:11 1:20:37:45 5.223 kn
3 50 5 6 Express DEN 705 Moster Ulf Brandt Helsingør Sejlklub 1.49 Danmark 651.8 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@14:34:45 1:23:34:45 2:0:47:28 4.54 kn
4 48 5 6 X79 Den 348 Exocet Luca Silvioli Dtu sejlsport 1.62 Danmark 625.6 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@13:35:14 1:22:35:14 2:1:22:16 4.636 kn
5 46 5 6 Scan-kap 99 DEN143 Tot Dries Wellens Sejlklub Syvstjernen 1.52 Danmark 605.0 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@18:35:02 2:3:35:02 2:7:36:14 4.187 kn
6 49 5 6 Maxi 77 DEN 2775 Nanok Ulf Dinesen Kalundborg 1.50 Danmark 672.0 28/06/2018@15:00:00 01/07/2018@00:06:42 2:9:06:42 2:9:06:42 3.782 kn
7 79 5 6 Scan-kap 99 D1 Alibie Martin Geertz KAS 1.60 Danmark 605.0 28/06/2018@15:00:00 30/06/2018@19:39:30 DNF    
7 51 5 6 Mamba 311 216 Madigan Per Holmgaard Slettenbaadeklub 1.65 Danmark 644.0     DNF    
7 47 5 6 Bandholm 27 DEN127 JOIN Svend Hillerup Hansen S/K Lynetten 1.60 Danmark 662.2     DNF    

Helsingør - 7 Løb

Start: Start 6 kl. 15:30 Cruising, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 59 6 7 Drabant 27 D-2 Lurifax Jacob Strüwing Helsingør Sejlklub 1.55 Danmark 0.964 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@19:40:40 2:4:10:40 2:2:17:58 4.14 kn
2 66 6 7 Granada 24   Brunhilde Andrea Baccenetti Sundet 1.25 Danmark 0.967 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@01:04:49 2:9:34:49 2:7:40:48 3.751 kn
3 63 6 7 Spækhugger DEN198 GREYJOY Jeppe Pers Sejlklubben Frem 1.45 Danmark 1.004 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@00:36:08 2:9:06:08 2:9:19:50 3.783 kn
4 61 6 7 Solus 29 27 Martha Mikkel Walmod Hyttel Skovshoved Sejlklub 1.60 Danmark 1.015 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@00:09:28 2:8:39:28 2:9:30:28 3.812 kn
5 54 6 7 Solus 29 D11 Mary Ole Ertmann Nielsen Jyllinge 1.60 Danmark 1.015 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@00:20:33 2:8:50:33 2:9:41:42 3.8 kn
6 64 6 7 Shipman 28   Yanna Christian Tolstrup Dragør 1.55 Danmark 1.016 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@00:34:40 2:9:04:40 2:9:59:28 3.784 kn
7 65 6 7 Compis 28 439 Altina Simon Paulsson Domsten 1.60 Sverige 1.053     DNF    
7 60 6 7 Nordship 28   Smut-i Thomas Eriksen Sejlklubben København 1.65 Danmark 0.997     DNF    
7 52 6 7 Maxi 87 343 Elisabeth Mads Poulsen Sundet 1.50 Danmark 1.014     DNF    
7 56 6 7 Maxi 95 52 Brienne Kasper Magnus Leonhard Ring Sejlklubben Hundige Strand 1.46 Danmark 1.008     DNF    
11 62 6 7 Shipman 28   Sjamocca Jens Seneberg Nielsen KAS, Svanemøllen 1.55 Danmark 1.016     DNC    
11 55 6 7 Albin 78 253 Belle Pär karlsson Edenryds båtklubb 1.50 Sverige 0.927     DNC    
11 57 6 7 Maxi 77 3153 Stardust Peter Hjortkjær Køge Sejlklub 1.45 Danmark 0.959     DNC    
11 58 6 7 Grace 30 29 Nordlys David Hindahl Sejlklubben København 1.36 Danmark 0.962     DNC    
11 53 6 7 Tur 84 D 42 Zephyros John Nyberg Østerbro Fiskerihavn 1.35 Danmark 0.981     DNC    

Helsingør - 9 Løb

Start: Start 6 kl. 15:30 Cruising, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 67 6 9 IF 2459 Emmelina Jimmie Beckerlee Sundby Sejlforening 1.22 Danmark 0.939 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@22:31:34 2:7:01:34 2:3:40:10 3.925 kn
2 71 6 9 BB 10 53 Asiaq Henrik Hamann Birkerød Sejlklub 1.45 Danmark 1.112 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@14:32:13 1:23:02:13 2:4:18:18 4.592 kn
3 77 6 9 Albin Ballad 1046 Sputnik Michael Hasselgaard Jægerspris Sejlklub 1.60 Danmark 1.025 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@21:17:02 2:5:47:02 2:7:07:43 4.016 kn
4 74 6 9 Albin Scampi 30 414 Frigg Allan Hagenbæk Kristiansen Sundet 1.60 Danmark 1.047 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@21:07:36 2:5:37:36 2:8:08:50 4.028 kn
5 73 6 9 Albin Vega 2951 Vildsvinet Niels Christian Cederberg S/K Lynetten 1.17 Danmark 0.995 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@00:37:20 2:9:07:20 2:8:50:12 3.781 kn
6 139 6 9 Scampi 30 D 1143 Puff Filip Nordland Søspejdernes Sejlklub 1.70 Danmark 1.047 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@22:44:40 2:7:14:40 2:9:50:27 3.91 kn
7 80 6 9 Albin Ballad 315 Philippa Michael Christensen Nivå Bådelaug 1.55 Danmark 1.025 28/06/2018@15:30:00 01/07/2018@01:05:59 2:9:35:59 2:11:02:23 3.75 kn
8 72 6 9 Willing 31 83 Frk. Finn Thomas Hegelund Lykke K.A.S. 1.60 Danmark 1.059 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@23:42:39 2:8:12:39 2:11:31:38 3.843 kn
9 69 6 9 717 Elvstrøm 717 Maverick Thomas Roger Henriksen S/K Lynetten 1.25 Danmark 1.168 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@19:28:55 2:3:58:55 2:12:42:54 4.155 kn
10 82 6 9 Bavaria 320 Sportline (1994)   Pegasus Martin Brorly Dinesen Helsingør Sejlklub 1.65 Danmark 1.102 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@23:51:35 2:8:21:35 2:14:06:30 3.833 kn
11 76 6 9 Marieholm 32 D-13 S/Y Pernille Bengt Albjerg Marbæk 1.60 Danmark 0.993 28/06/2018@15:30:00 31/06/2018@09:37:50 2:18:07:50 2:17:40:04 3.266 kn
12 75 6 9 Albin Ballade 479 Ude på Balladen Søren Melkjorsen Kastrup Sejlklub 1.55 Danmark 1.025     DNF    
12 78 6 9 Bavaria 32 105 Cirkeline Søren Hansen Lynetten 1.55 Danmark 1.102     DNF    
12 81 6 9 Maxi 909 130 ONNI Tina Bering KVS 1.65 Danmark 1.029     DNF    
12 68 6 9 Albin Ballad 917 Elba Søren Strabo Mariager 1.55 Danmark 1.025     DNF    
12 70 6 9 Omega 30 111 Liva Niels Albæk Knudsen Sejlklubben Sundet 1.55 Danmark 1.082     DNF    

Helsingør - 10 Løb

Start: Start 6 kl. 15:30 Cruising, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@15:30:00, Distance: 216, Course: Gennem Bøgestrømmen, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 162 6 10 Dragonfly 28 Sport GBR 89 Three Sisters Peter Holmberg Borstahusens Segelsällskap 1.70 Sverige 1.350 28/06/2018@15:30:00 30/06/2018@01:36:18 1:10:06:18 1:22:02:30 6.333 kn

Helsingør - 11 Løb

Start: Start 7 kl. 16:25 Racing, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@16:25:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 84 7 11 X 342 D 37 Pretty Flamingo Sejr Hansen Frem 1.85 Danmark 593.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@17:46:39 2:1:21:39 2:6:24:16 4.68 kn
2 92 7 11 Maxi 909 44 La Vida Frank Rhode Sejlklubben Lynæs 1.70 Danmark 644.6 28/06/2018@16:25:00 01/07/2018@01:19:50 2:8:54:50 2:10:40:19 4.059 kn
3 97 7 11 X302 DEN 9 Najaden Henrik Jessen Hellerup Sejlklub 1.75 Danmark 613.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:33:55 2:7:08:55 2:10:54:32 4.189 kn
4 94 7 11 Jeanneau 32i sunfast 693 Fru vognsen Anders vognsen Dragør sejlklub 2.00 Danmark 606.8 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:31:43 2:7:06:43 2:11:17:44 4.191 kn
5 87 7 11 Athena 34 DEN 58 Heureka Niels Kjøng Hellerup Sejlklub 1.75 Danmark 603.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:23:50 2:6:58:50 2:11:23:43 4.201 kn
6 95 7 11 Banner 34 18 Opus Christian Korsgaard Øresund Sejlklub Frem 1.70 Danmark 595.8 28/06/2018@16:25:00 01/07/2018@00:06:40 2:7:41:40 2:12:35:02 4.148 kn
7 88 7 11 First 31.7 1086 L'Eclair Niels Seneca Bang Nivå Bådelaug 1.75 Danmark 584.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:55:04 2:7:30:04 2:13:07:20 4.162 kn
8 91 7 11 Hallberg Rassy 42E DEN 82 Cayman Jens Strøm Helsingør Sejlklub 2.10 Danmark 613.4 28/06/2018@16:25:00 01/07/2018@05:05:32 2:12:40:32 2:16:26:09 3.807 kn
9 89 7 11 X102 DEN 633 XTASE Karsten Normand Nivå Bådelaug 1.90 Danmark 589.2     DNF    
9 90 7 11 Rode 367 Den 818 Marsupilami Theis Eichel Helsingør Sejlklub 2.10 Danmark 581.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:00:47 DNF    
9 96 7 11 X-102 119 #oneXtoo René van Laer Rungsted sejlklub 1.90 Danmark 596.2     DNF    
9 93 7 11 X-102 Den 1129 Obelix Klaus Gydesen Sejlklubben København 1.90 Danmark 587.4     DNF    
9 86 7 11 Impala 31 100 Nord Frederik Simonsen Sundby Sejlforening 1.78 Danmark 610.6     DNF    
9 83 7 11 Grinde 119 Navicula Jens kirk Andersen Roskilde 1.70 Danmark 645.2     DNF    
15 85 7 11 Wasa 30 GER7574 Fliege Johannes Christophers CKA 1.80 Danmark 598     DNC    

Helsingør - 12 Løb

Start: Start 7 kl. 16:25 Racing, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@16:25:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 108 7 12 Xp 38 DEN - 76 Jan Madsen Jan Madsen Helsingør Sejlklub 2.10 Danmark 533.6 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@09:14:48 1:16:49:48 2:1:42:38 5.658 kn
2 111 7 12 X-99 GER 282 Swash Buckler Michael Matthiessen YCW 1.80 Tyskland 572.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@12:08:29 1:19:43:29 2:2:08:29 5.283 kn
3 100 7 12 First 36.7 SWE 4820 Chess Simon Lundmark Borstahusens Segelsällskap 2.20 Sverige 563.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@13:05:03 1:20:40:03 2:3:38:56 5.172 kn
4 98 7 12 Xp38 DEN 3810 Soldier Blue Lars Ive KDY/HS 2.10 Danmark 525.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@10:40:55 1:18:15:55 2:3:40:20 5.465 kn
5 106 7 12 First 36.7 7085 Søndagsbarnet Per Stochholm Dragør Sejlklub 2.25 Danmark 547.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@12:19:46 1:19:54:46 2:3:56:01 5.26 kn
6 102 7 12 DS 37 16 Mathias Lars Mygind KDY 2.20 Danmark 543.8 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@13:10:54 1:20:45:54 2:4:59:28 5.16 kn
7 99 7 12 X-362 Sport DEN 153 Andrea Christian de Lichtenberg Næstved Sejlklub 2.05 Danmark 557.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@14:11:12 1:21:46:12 2:5:08:57 5.047 kn
8 104 7 12 Molich X D42 Kontor Lars Thomsen Aarhus Sejlklub 1.68 Danmark 554.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@14:15:09 1:21:50:09 2:5:23:41 5.04 kn
9 103 7 12 X-332 Sport 367 Andrea Christian Caspersen Nivå 2.20 Danmark 568.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@17:20:35 2:0:55:35 2:7:35:59 4.721 kn
10 112 7 12 X-332S DEN 432 Papillon Henrik Glud Dragør sejlklub 2.15 Danmark 564.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@17:25:15 2:1:00:15 2:7:54:31 4.714 kn
11 105 7 12 Ylva DEN 58 Ylvann Christian von Scholten Vedbæk 1.65 Danmark 578.6 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:28:24 2:7:03:24 2:13:02:59 4.196 kn
12 101 7 12 X-332 30 Peter Peter Hillock Syvstjernen 1.80 Danmark 575.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@23:22:55 2:6:57:55 2:13:11:22 4.203 kn
13 110 7 12 X-412 DEN 203 Häxan Kim Milton Knudsen Doha 2.08 Qatar 530.0     DNF    
13 109 7 12 Molich Xm 39 Solong Matthias Wimmer LLB 1.60 Danmark 563.4     DNF    
13 149 7 12 Dufour 40 121 Siam Jan Toft Rasmussen Københavns sejlklub 2.10 Danmark 553.4     DNF    
16 107 7 12 X-99 103 Liv Kim Rene Hansen Lynetten 1.80 Danmark 572.0     DNC    

Helsingør - 13 Løb

Start: Start 7 kl. 16:25 Racing, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@16:25:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 126 7 13 Swan 45 DEN 9503 Tarok 7 Erik Berth HAS/KDY 2.35 Danmark 486.8 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@00:31:24 1:8:06:24 1:19:59:25 7.195 kn
2 117 7 13 First 40 162 Karukera Ola Sandell CrSS 2.4 Sverige 511.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@04:00:20 1:11:35:20 1:21:53:39 6.491 kn
3 120 7 13 J/111 SWE-69 Blur Peter Gustafsson GYC 2.20 Sverige 512.8 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@04:26:17 1:12:01:17 1:22:14:12 6.413 kn
4 115 7 13 IMX 40 DEN 940 Exabyte Jens Mohr Ernst Kerteminde Sejlklub 2.45 Danmark 521.6 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@05:18:45 1:12:53:45 1:22:32:47 6.261 kn
5 121 7 13 Kracer 40r SWE-9139 Krackemut Anders Hansen Malmö Segelsällskap 2.27 Sverige 519.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@05:10:40 1:12:45:40 1:22:34:43 6.284 kn
6 123 7 13 Knierim 49 DEN-1 Ben Cotta Mads Christensen KDY 2.00 Danmark 466.4 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@01:50:47 1:9:25:47 1:22:37:21 6.91 kn
7 119 7 13 Frost 38 DEN 1 Frostboxen Jakob Frost Faaborg Sejlklub 2.30 Danmark 515.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@05:13:21 1:12:48:21 1:22:52:48 6.276 kn
8 118 7 13 one off 1239 Buksesnedkeren Stig Jørgensen Sejlklubben København 3.00 Danmark 410.0 28/06/2018@16:25:00 29/06/2018@22:53:53 1:6:28:53 1:23:17:35 7.578 kn
9 122 7 13 Arcona 430 DEN 45 Sirenita Carsten Dilling KDY 2.33 Danmark 503.6 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@07:03:36 1:14:38:36 2:1:26:56 5.978 kn
10 113 7 13 X-43 D-89 Dixi Erik Stannow HAS 1.90 Danmark 527.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@12:18:12 1:19:53:12 2:5:10:41 5.264 kn
11 124 7 13 Dufour 44 DEN 21 Jeanne d Arc Erik Kragh-Hansen Sejlklubben København 2.30 Danmark 511.2 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@12:42:55 1:20:17:55 2:6:37:00 5.215 kn
12 127 7 13 Farr 44 GER6691 Kiwi Martin Skøtt KDY 2.60 Danmark 517.0 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@14:27:13 1:22:02:13 2:7:58:58 5.018 kn
13 116 7 13 Luffe 44 Den 31 Chili Per Henriks Sletten bådeklub 2.05 Danmark 541.8 28/06/2018@16:25:00 30/06/2018@16:59:57 2:0:34:57 2:8:56:13 4.755 kn
14 125 7 13 Hanse 411 SWE 82 JOY II Jan Hoejman Domstens baatklubb 1.98 Sverige 547.0     DNF    
15 114 7 13 X-412 213 Exocet Peter Bo Rützou KDY 2.10 Danmark 535.2     DNC    

Helsingør - 15 Løb

Start: Start 8 kl. 16:35 Cruising, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@16:35:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 132 8 15 Comfortina 32 244 Mañana Bjarne Nielsen Rungsted sejlklub 1.70 Danmark 1.075 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@23:36:14 2:7:01:14 2:11:08:50 4.198 kn
2 138 8 15 Jeanneau Sun fast 36 DEN 11 Scarlet Martin Ottesen Køge Sejlklub 1.96 Danmark 1.191 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@23:00:22 2:6:25:22 2:16:49:03 4.245 kn
3 143 8 15 Jeanneau S.O. 37 68 Vanilla Henrik Seiler Sejlklubben København 2.00 Danmark 1.169     DNF    
3 142 8 15 Hanse 37e Den-413 Rasmine Michael Flindt Lynetten 1.70 Danmark 1.175     DNF    
3 140 8 15 Bianca107 DEN 79 Leda Orla Wadt KDY 1.80 Danmark 1.139 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@23:04:00 DNF    
3 135 8 15 Ketch 40 RAN Ran Nichlas Rasmussen Søspejdernes sejlklub 2.00 Danmark 1.150     DNF    
3 134 8 15 Bianca 107   Bella Bianca Bo Abildgren HSK 1.80 Danmark 1.139     DNF    
3 136 8 15 Malö 42 110 Vibeke Stig Wessberg Sundby Sejlforening 2.00 Danmark 0.892     DNF    
3 133 8 15 Sweden Yachts C34 D 314 Akela Christer Ekstrand KDY 1.85 Danmark 1.141     DNF    
3 130 8 15 Hanse 315 D 468 Ødegården Peter Klitgaard Brandt Sundet 1.75 Danmark 1.096     DNF    
3 128 8 15 B31 DEN 1196 Freja Søren Ussing Kastrup Sejlklub 1.80 Danmark 1.034     DNF    
3 129 8 15 Grinde 126 Senta Tobias Mollerup Dansk Grinde Klub 1.70 Danmark 1.033     DNF    
13 141 8 15 Bianca 111   Stern Anders Christian Pinholt Kancir Lynetten 2.10 Danmark 1.151     DNC    
13 137 8 15 Arcona 32 DEN 94 Timeout Henrik Bengt Larsen Helsingør Sejlklub 1.70 Danmark 1.088     DNC    
13 131 8 15 Granada 910 11 MajaDan Frederik Borg http://vallensbaek-baadklub.dk/ 1.70 Danmark 1.002     DNC    

Helsingør - 16 Løb

Start: Start 8 kl. 16:35 Cruising, Finishes: Finish time, Time: 28/06/2018@16:35:00, Distance: 231, Course: Gennem Grønsund, Wind strength: GPH
Plac. DeltagerNr Start Løb Bådtype (Boattype) Sejlnr. (Sailno.) Bådens navn (Boatname) Skipper (Helmsman) Sejlklub (Club) Dybgang Land (Country) Måltal (Rating) Start Finish Elapsed Corrected Ave speed
1 160 8 16 1-TON GER 443 Universitas Johann Mikrah Akademischer Segler Verein zu Rostock 2.27 Tyskland 1.225 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@12:40:04 1:20:05:04 2:6:00:12 5.24 kn
2 147 8 16 X43 NED 7852 heXtor Kristian Joos KDY 1.90 Danmark 1.275 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@13:40:55 1:21:05:55 2:9:30:03 5.122 kn
3 157 8 16 X-46 DEN53 Galadriel Claus Middelboe Andersen SKB (Sejlklubben Køge Bugt) 2.40 Danmark 1.325 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@12:26:56 1:19:51:56 2:10:07:19 5.266 kn
4 159 8 16 IMX 40 FRA 28465 eXcite Rane Mohr Hjorhöy Frederikssund sejlklub 2.50 Danmark 1.281 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@16:41:19 2:0:06:19 2:13:37:22 4.802 kn
5 144 8 16 Beneteau First 456   Daisy Torben Lundgren Sejlklubben Køge Bugt 2.40 Danmark 1.275 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@17:27:11 2:0:52:11 2:14:18:32 4.727 kn
6 161 8 16 First 38 S Thea søren ekstrand Helsingør sejlklub 2.10 Danmark 1.150 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@23:23:55 2:6:48:55 2:15:02:15 4.214 kn
7 156 8 16 Varianta 37 VA37 Frida Jan Verner Nielsen S/K Lynetten 1.95 Danmark 1.213 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@22:59:44 2:6:24:44 2:18:00:07 4.245 kn
8 145 8 16 Swan 42 (Ron Holland 1981) SWE 8884 Freya Frank Maar Espergærde 2.40 Danmark 1.388 28/06/2018@16:35:00 30/06/2018@17:02:45 2:0:27:45 2:19:15:57 4.767 kn
9 148 8 16 Bavaria 42 Cruiser SWE 269 Pandora Bent Knudsen Køge Sejlklub 1.95 Danmark 1.150     DNF    
9 146 8 16 Dufour 412 DEN 305 Sans Souci Ulrik Priem KDY 2.10 Danmark 1.209     DNF    
9 152 8 16 Sejlbåd DEN 300 Adventure Erik Høi Frederiksksund 2.10 Danmark 1.175     DNF    
9 154 8 16 Swan 431 DEN 431 Juice Ian REECKMANN Rungsted 2.30 Danmark 1.176     DNF    
9 155 8 16 Columbie 451 DEN 44 Bifrost Christian Førster-Christensen Sejl Køge bugt 2.10 Danmark 1.275     DNF    
9 151 8 16 One Ton - Dubois 40 DEN9243 Full Pelt Søren Lenander Espergærde 2.00 Danmark 1.287     DNF    
9 150 8 16 Hanse 445 DEN 007 Liv II John Frederiksen Sejlklubben Køge Bugt 1.85 Danmark 1.250     DNF    
9 29 8 16 Arcona 370 24 Sunshine IV Martin Jonsson Lomma bs 2.06 Sverige 1.195     DNF    
9 158 8 16 Panic 40 GBR8760Y Sally Lightfoot kim lindgreen Nykøbing Sjælland 2.20 Danmark 1.175     DNF    
9 164 8 16 Hartly Filjan 43 NN Chi Andreas friis Hansen NN 2.00 Danmark 1.15     DNF    
9 165 8 16 Hallberg Rassy 40 DEN 85 Velocity Mads Finsen NN 2.00 Danmark 1.075     DNF    
20 153 8 16 X 99 DEN 549 Popeye Lothar Wiese Lynetten   Danmark 1.165     DNC    

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.helsingorsejlklub.dk
mail@helsingorsejlklub.dk

www.sjaellandrundt.dk
srrmail@sjaellandrundt.dk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com